Walczymy z bezzasadnie wszczynanymi postępowaniami karnoskarbowymi

Komunikat FPP

W dniu 31.07.2017 roku Sąd Karny zgodnie z wnioskiem Fundacji Praw Podatnika nie zezwolił na ukaranie Profesora Bolesława Kuca – jednej z ofiar ulgi meldunkowej

 

 

31.07.2017 stał się ważnym dniem dla działalności Fundacji Praw Podatnika oraz coraz szerzej współpracujących z nią organizacji społecznych, powstałych na bazie łamania tychże praw. W tym przypadku szczególnie chodzi o Forum Ofiar Ulgi Meldunkowej. Sprawa miała miejsce w Sądzie Rejonowym Warszawa Śródmieście III Wydziale Karnym i personalnie dotyczyła Profesora Bolesława Kuca w trybie artykułu 148 kodeksu karnego skarbowego. Profesor Kuc – o ironio! znany specjalista z zakresu kontroli administracyjnej – został oskarżony, co grozi tak wielu osobom, o przestępstwo w związku z domniemanym niezapłaceniem podatku, wywiedzionym jedynie z braku formalnego potwierdzenia faktu zameldowania przez 12 miesięcy w lokalu, którego sprzedaż zwolniona jest z podatku. Co więcej, w związku z ewidentną opieszałością fiskusa, wszczęcie postępowania karnoskarbowego miało na celu ukrycie tej opieszałości poprzez przerwanie biegu przedawnienia. Co jest niedopuszczalne w normalnym kraju.

Wysoki Sąd orzekł o skierowaniu sprawy do ponownego rozpatrzenia, w uzasadnieniu podkreślając, iż wina i okoliczności jej towarzyszące są wątpliwe. To przełom.

Z punktu widzenia Fundacji to wyjątkowo ważna wiadomość: to przede wszystkim zła wiadomość dla urzędników naruszających prawa podatnika ! i dobra wiadomość dla państwa prawa ! To zatrzymanie długotrwałego już i nasilonego procesu traktowania kodeksu karnoskarbowego – przeznaczonego dla przestępców, wykorzystujących, jako instrument przestępstwa przepisy podatkowe – jako narzędzia postępowania z pozostającymi w dobrej wierze i chcącymi płacić uczciwie podatki obywatelami. Do tej pory państwo zachowywało się wobec uczciwego podatnika jak pająk wobec drobnej muszki, biernie czekało, aż muszka nie dostrzeże kolejnego zwoju pajęczyny (przepisów), po czym ostatecznie atakowało bronią, która by zabiła wielką i groźną muchę.

Wysoki Sąd dzisiaj dał szansę aparatowi państwowemu, by ten wspierał obywateli, jak i karał przestępców!

  1. Wobec skali naruszeń prawa podatkowego i praw podatnika przy okazji nakładania podatku dochodowego na osoby zbywające nieruchomości nabyte w drodze spadku lub darowizny, FPP uznaje za niezbędne włączenie się w niesienie pomocy prawnej osobom poszkodowanym i w nagłośnienie ich problemów, ze względu na ich znaczenie prawne, gospodarcze i społeczne.
  2. FPP uważa, że nakładanie podatku dochodowego na osoby, które sprzedały nieruchomość nabytą w drodze spadku lub darowizny jest w każdych okolicznościach niezgodne z prawem. Jeśli odziedziczona nieruchomość albo cała masa spadkowa były obciążone, dochodzi do opodatkowania nie dochodu tylko straty. Przychód powstaje w momencie nabycia spadku lub darowizny, a sprzedaż nieruchomości nabytej na tej podstawie stanowi wymianę aktywów, a nie przychód. Art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stwierdza zaś jasno, że „przepisów ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn”.
  3. Za szczególnie niegodziwe FPP uznaje próby opodatkowania osób, które nabyły w ten sposób nieruchomość w latach 2007–2008 i były w niej zameldowane przez ponad 12 miesięcy, a następnie, przed upływem 5 lat, ją sprzedały i nie są w stanie udowodnić jedynie, że w stosownym czasie złożyły oświadczenie przed organem podatkowym o skorzystaniu z ulgi meldunkowej.
  4. „Ofiary ulgi meldunkowej” dotkliwie dotknął problem, którym jest wszczynanie postępowań karno-skarbowych wobec podatników, bez żadnych przesłanek ustawowych, tylko i wyłącznie po to, by móc przedłużyć czas na wydanie decyzji określającej wysokość zobowiązania. Wszczynanie takich postępowań w stosunku do osób, których „wina” polega jedynie na tym, że nie są mogą udowodnić złożenia oświadczenia, jest dowodem nadużywania tego kontrowersyjnego środka przez organy podatkowe i mocną poszlaką do przypuszczeń, że w innych sprawach może być podobnie. Postępowania w ten  sposób wszczęte powinny być umarzone, a wobec funkcjonariuszy, dopuszczających się takich działań powinny zostać wyciągnięte konsekwencje służbowe. Podejmowali bowiem nielegalne działania świadomie i z premedytacją w celu ukrycia własnej opieszałości lub obciążenia podatników jak najwyższymi odsetkami, przez celowe zwlekanie z wszczęciem postępowania. Takie działania w sposób bezpośredni i trwały, naruszają art. 30 Konstytucji, wywodzący prawa człowieka z jego godności.
  5. Jedną z „ofiar ulgi meldunkowej”, której postawiono zarzuty karne, jest Pan Profesor Bolesław Kuc. Jego sprawa została „zdjęta z półki” i wszczęto w niej postępowanie w połowie szóstego roku od daty sprzedaży mieszkania – na kilka miesięcy przed przedawnieniem. Decyzję wydano w pierwszej instancji dopiero w październiku. Gdy zorientowano się, że nie ma szans na wydanie decyzji ostatecznej w drugiej instancji w przewidzianym terminie, urzędnicy postawili Panu Profesorowi zarzuty karne tylko i wyłącznie po to by przedłużyć sobie termin na dochodzenie wątpliwych zobowiązań. Rozprawa w Jego sprawie w Sądzie Rejonowym dla m. st. Warszawy III Wydział Karny wyznaczona jest na 31.07.2017 o godz. 13.20. FPP wesprze Pana Profesora i będzie się domagać umorzenia postępowania z powodu oczywistego braku podstaw do jego wszczęcia. Będziemy też dążyć, w interesie publicznym, do ukarania osób winnych takich naruszeń elementarnych praw obywatelskich.