Sukces Fundacji Praw Podatnika

Fundacja Praw Podatnika w liście otwartym do Premiera Morawieckiego zwróciła uwagę na rażący problem wszczynania postępowań karnoskarbowych w stosunku do ofiar tak zwanej „ulgi meldunkowej” tuż przed upływem pięcioletniego terminu przedawnienia.

Przykładem jest sprawa profesora Bolesława Kuca, w której Fundacja skutecznie wykazała przed sądem karnym, iż nie tylko „oskarżony” jest niewinny, ale, co dużo ważniejsze, że w stosunku do całej grupy podatników – ofiar tzw. „ulgi meldunkowej” bezprawne jest wszczynanie postępowań karnych.

W udzielonej odpowiedzi Minister Finansów przyznał, iż dostrzega zaniedbania aparatu skarbowego w tym zakresie i zażądał od Dyrektorów Izb Administracji Skarbowej przeprowadzenie nadzoru procesowego w tych sprawach. To naprawdę duży sukces osiągnięty już po zaledwie kilkumiesięcznej działalności w sprawie.

Należy żałować, że Minister Finansów zażądał „przeprowadzenia nadzoru procesowego” jedynie w stosunku do grupy podatników jaką są ofiary tak zwanej „ulgi meldunkowej”. Zdaniem Fundacji takie postępowania wszczynane są powszechnie w takich sytuacjach, gdy mający zastosowanie przepis podatkowy jest niejasny i nieprecyzyjny. Wówczas w sposób oczywisty nie można mówić o winie podatnika. Należy raczej stosować zasadę rozstrzygania wątpliwości na korzyść podatnika.

Fundacja Praw Podatnika podejmie działania, aby Minister Finansów zażądał zweryfikowania wszystkich postępowań karnych, wszczętych w ostatnim roku przed przedawnieniem, pod kątem posiadanych dowodów uzasadniających winę tych podatników.

Z udzielonej odpowiedzi wynika również, że sądy administracyjne winny zweryfikować swoje dotychczasowe podejście do spraw, w których pod koniec okresu przedawnienia postawiono podatnikowi zarzuty karne, które formalnie zawieszają bieg terminu przedawnienia zobowiązania.

Kolejną konsekwencją przyznania przez Ministra Finansów bezpodstawnego wszczynania postępowań karnych skarbowych jest pilna konieczność głębokiej zmiany uzasadnienia, a właściwie treści wniosku złożonego przez RPO do TK wniosku K 31/14 dotyczącego wszczynania postępowań karnych skarbowych. Niezbędne uzupełnienie Fundacja Praw Podatnika złoży po uzyskaniu zezwolenia TK na status amicus curiae.

W najbliższym czasie należy oczekiwać, że wszystkie postępowania karne wszczęte do tzw. „ofiar ulgi meldunkowej” zostaną umorzone. Fundacja będzie monitorować tę sprawę na szczeblu Izb Skarbowych.

Prosimy, aby wszystkie osoby, którym wszczęto postępowanie karne na krótko przed przedawnieniem, a nie czują się winne o pilny kontakt z Fundacją Praw Podatnika.